oświetlenie kuchenne

5 porad jak dobrze zaplanować i wybrać oświetlenie kuchenne

5 porad jak dobrze zaplanować i wybrać oświetlenie kuchenne

Wybór odpowiedniego oświetlenia kuchennego jest ważną częścią każdej aranżacji lub przebudowy kuchni. Często wybiera się między funkcjonalnym i praktycznym wyborem a estetyką wnętrza. W tym artykule znajdą Państwo pięć wskazówek. Pomogą Wam one wybrać odpowiednie lampy do kuchni, które będą doskonale komponować się z wystrojem, a przy tym praktycznie oświetlać pomieszczenie.

1. Nie ograniczaj się do opraw oświetleniowych jednego typu

Przy projektowaniu oświetlenia ważne jest, aby w pełni wykorzystać tak zwane "warstwy oświetleniowe", czyli oświetlenie ogólne, zadaniowe i akcentujące. Dobrze jest też zastosować różne źródła światła, aby uzyskać pożądany efekt w różnych miejscach kuchni.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne jest najbardziej podstawową i szeroko stosowaną warstwą w każdym pomieszczeniu. Jest ono zazwyczaj tworzone przez oprawy napowietrzne, takie jak oświetlenie wpuszczane lub torowe. Ten rodzaj oświetlenia zapewnia ogólny poziom oświetlenia dla całej przestrzeni i powinien być na tyle jasny, aby pomóc Ci widzieć wokół pokoju.

Oświetlenie zadaniowe

Oświetlenie zadaniowe skupia się na określonych obszarach pomieszczenia, w których wykonywane są zadania, takie jak czytanie lub gotowanie. Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle skierowany na powierzchnie, które muszą być dobrze widoczne, takie jak biurko lub blat. Oświetlenie zadaniowe może pochodzić z lamp stołowych, podłogowych, kinkietów lub lamp wpuszczanych.

Oświetlenie akcentujące

Oświetlenie akcentujące służy do podkreślenia cech przestrzeni i stworzenia atmosfery. Ten rodzaj oświetlenia pochodzi zazwyczaj z małych opraw kierunkowych, które skupiają światło na dziełach sztuki, półkach z książkami lub innych przedmiotach dekoracyjnych w pokoju. Oświetlenie akcentujące może być również wykorzystywane do oświetlania ścieżek i schodów w celach bezpieczeństwa.

2. Duża lampa nie zawsze zda egzamin

Kuchnia musi być dobrze doświetlona, jednak jedna duża lampa czasem może nie spełniać swojego zadania, a dodatkowo przytłaczać.

Zamiast jednej dużej lampy, rozważ zainstalowanie wielu opraw oświetleniowych w całej kuchni. Pozwoli to na bardziej równomierną dystrybucję światła, a także na zwiększenie widoczności w różnych obszarach kuchni. Możesz zainstalować światła torowe wzdłuż sufitu, lampy wiszące nad wyspą lub zlewem oraz kinkiety w pobliżu obszarów zadaniowych, takich jak deski do krojenia lub kuchenki. Należy również rozważyć dodanie oświetlenia pod szafkami, aby pomóc w doświetleniu blatów i ułatwić gotowanie. Na koniec można dodać przełącznik ściemniacza, aby kontrolować poziom oświetlenia w przestrzeni w zależności od potrzeb.

3. Zwróć uwagę na wysokość

Wysokość zamocowania lampy nad blatem kuchennej wyspy powinna wynosić około 70 centymetrów. Należy jednak wziąć pod uwagę rozmiar zwisu - im większa lampa tym wyżej powinien zostać zawieszona. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia i ile miejsca jest między oprawą oświetleniową a blatem. Jeśli wyspa kuchenna znajduje się na mniejszej przestrzeni, bardziej odpowiednia może być niżej zawieszona lampa.

Lampa wisząca Amelia

4. Barwa światła ma znaczenie

W zależności od przeznaczenia mądrze jest wybrać źródła światła o odpowiedniej temperaturze barwowej. Oświetlenie o neutralnej barwie 4200K jest najlepsze dla obszarów, gdzie przygotowuje się żywność, ponieważ przypomina naturalne światło dzienne i sprzyja pracy. Natomiast aby stworzyć atmosferę i nastrój w pomieszczeniu, centralne oświetlenie ogólne powinno być cieplejsze, np. 2800K jak tradycyjne oświetlenie żarowe.

5. Styl retro jest na czasie

Nie warto bać się oświetlenia w klimacie vintage, który jest coraz bardziej popularny nie tylko w modzie, ale i wnętrzach. Styl retro czy industrialny w branży oświetleniowej gra pierwsze skrzypce od kilku lat. Wybór tego typu oprawy pozwoli ocieplić wnętrze i doda mu trochę nostalgicznego i bardziej domowego charakteru.

Żyrandol Adams

W naszej ofercie znajdziesz lampy do swojej kuchni, które będą łączyć w sobie funkcjonalność z walorami estetycznymi. Możesz wybierać między oprawami w przeróżnej stylistyce, kolorystyce i wielkości, a wszystkie sprzedawane u nas modele są wykonane z najwyższej jakości materiałów. Już dziś znajdź idealne oświetlenie do kuchni w naszym sklepie internetowym!

Czytaj dalej

Przenośna latarnia z głośnikiem Bluetooth - przepis na udany wieczór
Oświetlenie łazienkowe: odkryj najlepsze rozwiązania do oświetlania swojej przestrzeni

Zostaw komentarz

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej Polityka prywatności i Warunki korzystania z usługi serwisu Google.